Google+ Google+

2011. március 27.

Kuszkusz

A munkahelyi étteremben minden nap van legalább 5-6 húsféle (köztük 1 hal is), 5 féle köret, 2 fajta leves, 12-18 féle saláta, 3 különböző ital, 2 desszert (gyümölcs, sütemény), mindig van diétás étel, és vegetáriánus kaja is. Nem panaszkodom, jól megy a sorom...

Az 5-6 féle köret közül hetente kb ilyen elosztással választok: kétszer rizs, egyszer valami krumpli, egyszer bab/borsó/nokedli/tarhonya...egyebek és kétszer kuszkusz főtt zöldséggel.
Kuszkusz (angolul Couscous). Egyszerűen beleszerettem ebbe az észak-afrikai/dél-olasz dologba, ami -főleg az arabok és keleti zsidók körében- itt Izraelben is nagyon népszerű étel. Roppant egészséges, finom, és tetejébe olcsó is. Igazi népi eledel. Ha zacskós kuszkuszt használunk, az elkészítése is nagyon könnyű, negyed óra alatt kész van.


Mivel itthon még sosem készítettem ilyet, elhatároztam, hogy ezen a hétvégén kipróbálom. Rengeteg féle kuszkusz-recept van, én találtam a neten egy szimpatikus nagymamát aki szimpatikus módon készítit a házi kuszkuszt. Kisebb változtatásokkal az ő utasításait követtem.


Az alábbi étel gyakorlatilag köret a főételhez, bár a marokkói zsidók magában is eszik. Én csirkecombokat is főztem a levessel, és az elején paradicsomsűrítményt is tettem hozzá.

Nekünk itt Izraelben könnyű dolgunk van, mert a boltokban lehet kapni instant kuszkuszt, így a 3., 4. és 8. pontot átugorhattam, sőt csicseriborsót sem főztem, készen vettem dobozban (2. pont is kilőve :), úgyhogy összesen vagy 3 órányi munkát megtakarítottam!

Mielőtt hozzálátnánk a munkához, még annyit, hogy senki ne ijedjen meg az idegennek hangzó dolgoktól (lefet, kisu, dalorit,...), ha nem termeltek ilyesmit a konyhakertben, vagy hosszas keresés ellenére sem találtok a sarki közértben, nyugodtan ki lehet hagyni, vagy egyéb, ízlés szerinti dolgokkal cserélni.

Hozzávalók:
A kuszkuszhoz:
1 kg szolet (búzadara féleség?)
másfél pohár víz
további egy pohár víz
fél pohár olaj (érdemes olivaolaj)
1 kanál só

A leveshez:
3/4 pohár éjszaka áztatott csicseriborsó
4 répa
4 kisu (ha nincs, cukkini is jó)
4 darab (kb. fél kiló) tök (ez nem a magyar tök! angolul Pumpkin)
1/2 dalorit (squash)
1 fej zeller a levelével
2 lefet (fehér répa, vagy retek féleség)
2 hagyma
2 liter víz
1/2 fehérkáposzta
olaj
durva só
feketebors
kurkuma


2011. március 20.

Húsgombócok boros-mézes körettel

Fotó: Peter Frank
Most 12-en voltunk együtt a hétvégén, és mivel Maginak tanulnia kellett, úgy döntöttem, hogy a szombati főételt ezúttal én készítem el. Nem tartott sokáig a főzés, ebéd előtt még egy jó focimeccsre is jutott idő a házunk melletti parkban.

Hozzávalók (kb. 8 főre):

0.5 kg darált marhahús
0.5 kg darált csirkehús
2 kanál méz
1.5 pohár vörösbor
3 közepes, karikára vágott hagyma
3 kanál olivaolaj
6 krumpli, negyedekre vágva
1 pirospaprika, a fele csíkokra vágva, a másik fele lereszelve
2 tojás
fél köteg petrezselyem, fele felaprítva, a másik fele egészben
2 kanál levespor
3 pohár forró víz
5 gerezd fokhagyma vékonyra vágva
1 pirospaprika vékonyra szeletelve
1 kiskanál édespaprika
bors



2011. március 17.

Záátáros pita

Fotók: Peter Frank

Tegnap este bejelentkezett egy amerikában élő kedves mexikói barátunk, és úgy döntöttem, hogy padlizsánsaláta és hummusz mellé házi záátáros pitát készítek, és ezzel fogom megkínálni.
A látogatás végén vendégünk elárulta, hogy eldöntötte az Izraelbe való visszatelepülést. Én ehhez csak azt tenném hozzá, hogy ha nem is a záátáros pita vitte rá az elhatározásra, de biztos hogy az is mellette szólt... :)

Hozzávalók:
1 kiló liszt
25 gramm  élesztő
1 kiskanál cukor
fél kiskanál só
fél liter víz
záátár - ízlés szerint
néhány kanál olívaolaj




2011. március 15.

Klasszikus hummusz


Mi mással is kezdhetnénk a receptsorozatunkat, mint a klasszikus hummusszal! Már több mint egy évtizedes hagyomány nálunk, hogy mikor péntek este bejön a szombat, körülüljük a szalonasztalunkat, és a közös nagy tányérból pitával hummuszt mártogatunk...
Néhány hete elhatároztam, hogy ezentúl mindig házi készítésű lesz a hummusz!

8 főre ezek az anyagok kellenek:
2 kiló főtt csicseriborso (legjobb a "bolgár"!)
360 gramm thina pép (legjobb a "yona"!)
100 mililiter a főzőléből
130 mililiter mineráli víz
30 mililiter friss citromlé
1 kiskanál só


Köszöntő

Konyharészlet Tibi sógoromnál Jeruzsálemben
Fotó: Peter Frank

Isten hozott benneteket a konyhánkban!
Nem vagyok híres háziasszony, sem ínyenc, nem készítek nagy, reprezentatív fogásokat, általában legfőbb szempontom a gyorsaság, a kreativitás, és időnként finomságokkal való kényeztetés.

A konyhám annyiban izraeli, hogy a helyi alapanyagokat vásárlom és a munkahelyi barátnőim által mesélt recepteket is kipróbálom...
Nincs is igazából izraeli konyha, minden nemzet hozza a maga szokásait, amihez megtalálják itt az alapanyagot, az beépül az izraeli konyhába.

Igyekezni fogunk a közönségünk és a magunk kedvéért is méginkább nyitott szemmel és füllel járni, hogy az arra érdemes dolgokat megoszthassuk veletek.

Mit várunk az olvasóktól?
Az itteni barátainktól és családtagoktól hogy osszák meg saját tapasztalataikat, a külföldön élő olvasók feladata pedig az lesz, hogy kipróbálják az itt leírtakat, és reagáljanak.
Szeretnénk ha a blog közös dolog lenne. A sikere attól függ, hogy az ide látogatók csak passzív olvasók maradnak, vagy készek itt megosztani ötleteiket, tapasztalataikat.

Az a kívánságunk hogy a blog legyen olyan mint egy nagy virtuális asztal, amit politikai, vallási és nemzeti különbözőségek ellenére szeretetben, egyetértésben, testvériségben, elfogadással, békében és örömben körülülhetünk!

2011. március 14.

Za'atar / Izsóp / Hyssop / Ezov

Ma az általam egyik legtöbbet használt fűszerrel fogunk megismerkedni :)
A záátár (izsópfű) vadonélő növény, de a főzni szeretők kertjében mindig megtalálható. A bölcsödénk udvarában is van, időnként körülüljük a gyerekekkel és élvezettel rágcsáljuk balzsamos ízű leveleit. Ez egy spirituális növény, a bibliában is a tisztulási szertartáshoz tartozott. Az egyiptomi kivonulásnál ezzel kenték meg az ajtófélfákat.

A Za'atar fűszerkeverék
A fűszer záátár (arab) közelkeleti eredetű fűszerkeverék, melynek négy alkotóeleme: közönséges záátar, vagy más néven izsóp (héberül Ezov, latinul Origanum syriacum), „Somak” (Rhus coriaria), palesztinai pisztácia (Pistacia palaestina) és pörkölt szezámmag. Néha sót és köménymagot is tesznek hozzá. Törökországban, Szíriában, Libanonban, Izraelben, Jordániában és az észak-afrikai országokban népszerű.

Libanonban úgy hiszik, hogy a fűszer fejleszti a gondolkodást és erősíti a testet, ezért a gyerekeknek iskolába indulás előtt szokás adni a fűszerből.

A záátárt hummus és friss saláták ízesétére használjuk, de lehet szórni húsokra, sajtokra, sütés előtt kenyértésztára, különböző salátaöntetekbe, mártásokba, mártogatósokba, tejfölbe, tejszínbe, majonézbe, joghurtba.

2011. március 13.

Túrókrémes zöldségsaláta bolgár sajttal és szumákkal

Kistányér aljára kenjük a túrókrémet olyan módon hogy a közepén kis mélyedés legyen. Erre kerül néhány kis kocka bolgár sajt és a felaprózott zöldségek: uborka, paradicsom, paprika...
Ízlés szerint enyhén sózzuk, meglocsoljuk olivaolajjal és megszórjuk szumákkal. Pitával, kiflivel, zsemlével könnyű, frissítő és laktató fogás.
Ha kiadós fogást akarunk, lapostányéron készítjük a fogást, középre tükörtojás teszünk, a zöldségeket köré halmozzuk.

Thina-krémsaláta

Két deci thinát fokozatosan elkeverünk annyi vízzel, hogy tejföl sűrűségű pépet kapjunk. Hozzáadunk 2-3 gerezd tört fokhagymát,és egy citrom levét. Ízlés szerint sózzuk.
A thina az első csepp vízre igen megkeményedik, további adagolásra fokozatosan hígul.

2011. március 12.

Záátáros pirítós

Olivaolajban elkeverünk záátárt –olyan arányban, hogy könnyen kenhető masszát kapjunk. Ezzel megkenjük a kenyereket egyik oldalát és sütőben /minigrillben ropogósra sütjük. Túrókrém, krémsaláták, zöldségsaláták illenek hozzá.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...