Google+ Google+

2012. április 30.

Tabule


A Libanonból és Szíriából származó Tabule (arab) egy Földközi-tengeri étel, melyet legtöbbször keleti éttermekben az előétel részeként szolgálnak fel. Fő összetevői: bulgur, petrezselyem, menta, paradicsom, hagyma, fűszernövények, citromlé és egyéb fűszerek, mint például fekete bors, fahéj és szegfűbors. Izraelben főként az arabok és a keleti zsidók körében népszerű, de rendkívül jó tulajdonságai miatt a lakosság többi részében is egyre inkább terjed.

A Tabulének rengeteg elkészítési módja van, bemelegítésképpen jöjjön itt egy egyszerű változat.

Hozzávalók (8 személyre):
1 pohár finom bulgur
1/2 pohár friss citromlé
3 közepes piros paradicsom, a lehető legapróbbra vágva
2 csomag apróra vágott petrezselyem
1/4 csomag apróra vágott menta
3 újhagyma, a lehető legkissebbre vágva
1/4 pohár olívaolaj
1 evőkanál só
1 kiskanál fekete bors
1/2 kiskanál csípőspaprika
petrezselyemzöld a díszítéshez

Elkészítés:
Többször leöblítjük a bulgurt, aztán fél óráig a citromlében áztatjuk. Hozzáadjuk a többi hozzávalót, összekeverjük, és petrezselyemmel díszített tányérban tálaljuk.

2012. április 29.

Panzanella - olasz kenyér-saláta


Nemrég egy csodás reggeliben volt részem. Bár nem kimondottan Izraeli (mert olasz...), de azért földközi-tengeri :) és tökéletesen beleillik az itteni salátamániába. Íme a Panzanella, az olasz kenyér-saláta elkészítése. Az egész mindössze 5 perc!

Hozzávalók (4 személyre):
  • 6 fekete kenyérszelet, lehetőleg friss (2-3 napos)
  • 10 félbevágott cherry paradicsom (vagy cherry-tamar)
  • 1 hagyma, megtisztítva és apróra vágva
  • 2 sárga vagy narancssárga paprika, felkockázva
  • 10 félbevágott és kimagozott (kalamata típusú) olívabogyó
  • 1 doboz (250 g), víztől leszűrt mozzarella sajt-golyók
  • 3 evőkanál apróra vágott friss bazsalikom
  • 1 kiskanál durva só
  • fekete bors
Mártás
  • 1/4 pohár (60 ml) olívaolaj
  • 1 kiskanál balzsamecet
Elkészítés:
A kenyeret kb. 1,5 cm-es kockákra vágjuk, és egy tálba tesszük.
Hozzáadjuk a többi hozzávalót, és összekeverjük.
Az egészet áttesszük egy széles és nem mély felszolgálótálba. A salátára szórjuk a balzsamecettel kevert olívaolajat, és tálaljuk.
 

2012. április 6.

Sült burgonya zsályával


Már jóval Peszach előtt el lehet készíteni a széder-esti vacsorához azt a 7 kiegészítőt, melyek fényképét feltettem a blog Facebook oldalára. Ez a fotó kapta a legtöbb like-szavazatot (összesen négyet :-), ezért ennek az elkészítését közlöm itt.

Hozzávalók (6 személyre):
6 közepes burgonya (ha lehet, Desiree fajta)
1/2 pohár olívaolaj
2 szál zsálya levelei
1 evőkanál durva só (lehetőleg Atlantic tengeri só)

Elkészítés:
1. 180 fokra előmelegítjük a sütőt. Sütőpapírral kibéleljük a tepsit.
2. A krumlit alaposan megmossuk, majd megszárítjuk. Keresztben vékony szeletekre vágjuk, de nem egészen a végéig, hanem úgy, hogy az alján kapcsolatban maradjanak egymással.
3. Elhelyezzük a burgonyát a serpenyőben, olívaolajat öntünk rá, és fél óráig sütjük.
4. Kivesszük a sütőből, a krumpliszeleteket megszórjuk zsályalevéllel, megsózzuk, és visszatesszük a sütőbe további 1 órára.

Előre is elkészíthetjük!
A 1-3 szakaszban leírtak szerint elkészítjük a krumplit, kivesszük a sütőből, lefedjük és szobahőmérsékleten tartjuk, aztán körülbelül egy órával az étkezés előtt a 4. pontban leírtak szerint fejezzük be a sütést.

(Liat Paz receptje az xnet-ről)

2012. április 4.

Hajdina pörkölt


Mielőtt e -vegetáriánus, vegán, glutén mentes és szuperegészséges- Hajdina pörkölt elkészítésére térnénk, ismerkedjünk meg a hajdinával.

A Hajdina, vagy Pohánka, Tatárka (tudományos nevén: Fagopyrum esculentum, angolul: Buckwheat, héberül: Kuszemet, כֻּסֶּמֶת), egy eredetileg Kelet-Ázsiából származó, lágyszárú egynyári növény, melynek a lisztes magját használják ételkészítésre. Ma leginkább Oroszországban és Kínában termelik. A hajdina vasban, cinkben és szelénben gazdag keserűfű. Megtalálható benne az antioxidáns rutin is.

Van ahol lisztként használják (Spanyolországban "fekete liszt"-nek hívják), Kelet-Európában és Oroszországban –főként a régebbi korokban- kását főztek belőle.

Itt Izraelben a kuszemet kukoricadarához hasonló formájában ismert. Nincs kapcsolatban a bibliai tönkölybúzával , mely az öt, kenyérsütésre használt gabonaféle között volt található (búza, árpa, abrakzab, tönkölybúza, rozs).

A hajdina tápanyagértékei (nem teljes, a vas mennyisége is hiányzik!): Kalória 343, Fehérje 13,2 g, Szénhidrát 71,5 g, Olaj 3,4 g, Telített olaj 0%, Koleszterin 0 mg, B1-vitamin 0,4 mg, B2-vitamin 0,2 mg, C-vitamin 0,4 mg, Kalcium 48 mg, Nátrium 6 mg, Élelmi rost 10 g.

A Hajdinának enyhe és különleges íze van. Úgy viselkedik mint a többi gabonaféle (bár ha jobban belegondolunk valójában ez nem gabona, hanem gyümölcs...), tehát azok a jellemzői, mint például a búzának, vagy a rizsnek, ezért hasonlóképpen főzzük, és sokféle ismert étellel lehet kombinálni. A hajdinában csak 3% olaj van, és a benne található összetett szénhidrátok 15% koncentrációban ásványi rostokat tartalmaznak, ami segít az elhízás megelőzésében. Az emberi szervezet a tatárka fehérjetartalmának 80%-át képes hasznosítani, mellyel különlegesen megbecsült helyet biztosít magának a fehérjét nyújtó növények között.

Már töméntelen jó okunk van arra, hogy kipróbáljuk a következő pörköltet – de ha további okokat akartok, tessék: gyorsan, könnyen elkészíthető, megfelel egy teljes étkezésre, és miként fentebb már említettem, vegetáriánus, vegán, valamint glutén mentes.

Hozzávalók (6 személyre):

6 evőkanál repceolaj
1 fej vöröshagyma, meghámozva és finomra vágva
3 gerezd fokhagyma, apróra vágva
1 sárgarépa, megtisztítva és kis kockákra vágva
1 zeller gyökér, megtisztítva és kis kockákra vágva
2 petrezselyemgyökér, meghámozva, felkockázva
3 pohár hajdina
4 1/2 pohár víz
Só és bors ízlés szerint
4 evőkanál apróra vágott petrezselyem
1 citrom leve

Elkészítés:

1. Egy serpenyőben megmelegítjük az olajat, és addig sütjük a hagymát, míg átlátszó nem lesz.
2. Hozzáadjuk a fokhagymát, sárgarépát, zellert, petrezselyemgyökeret és a hajdinát, és folyamatos keverés közben körülbelül 3 percig sütjük.
3. Hozzáöntjük a vizet és felforraljuk. Sózzuk, borsozzuk, lefedjük az edényt és alacsony lángon mintegy 15 percig főzzük.
4. Leöntjük a vizet, hozzáadjuk a felaprított petrezselymet, citromlevet, és összekeverjük.

(A recept Charlie Fadida séftől származik)

2012. április 2.

Peszahi kóser epres sütemény


Mivel a kép láttán nyilván rögtön elcsábultatok, azonnal a lényegre térek.

Hozzávalók:
A tésztához:
2 pohár (200g) európai mogyoró
1 pohár+ 2 evőkanál (225g) cukor
1 tojás
1 tojásfehérje
1/2 kiskanál fahéj
a nyújtáshoz: peszahra kóser liszt

A töltelékhez:
1 1/2 kosárka eper (370g) –tüskék nélkül
1/4 pohár (50g) cukor
2 evőkanál fehér bor, vagy pálinka
1/2 kiskanál őrölt fahéj

Elkészítés:

Tészta:
1. A sütőt 180 fokra előmelegítjük. Olajjal megkenjük a tortaformákat.
2. Elterítjük a mogyorót egy tepsiben és 10 percig sütjük, míg aranyló színt nem kap. Kicsit lehűtjük, majd -ha van- eltávolítjuk a vákony barna héját és késsel apróra vágjuk (konyhagépben is lehet néhány pulzussal aprítani, de ügyeljünk, hogy a mogyoró darabos maradjon, és ne váljon porrá)
3. A diót a mixer táljába tesszük, hozzáadjuk a cukrot, a tojást, a a tojásfehérjét valamint a fahéjt és az egészet egységes péppé keverjük.
4. Peszahra kóser lisztet hintünk a munkafelületre. A tészta felét a sablonnál kicsit nagyobbra, fél centi vastagra nyújtjuk, és kibéleljük vele a forma alját és falát. A tészta fennmaradó részét -a fenti utasítások szerint- le lehet fagyasztani, vagy másik süteményt készíthetünk belőle.

Töltelék:
1. 180 fokra melegítjük a sütőt.
2. Fóliával lefedjük a tésztát és 25 percig sütjük, míg aranyló nem lesz. Levesszük a fóliát és kissé lehűtjük.
3. Az epret vékony szeletekre vágjuk és egy tálba helyezzük. Hozzáadjuk a cukrot, a bort (vagy a brandy-t) és a fahéjat, majd alacsony lángon negyed óráig főzzük, míg a cukor elolvad és az eper megpuhul. Leszűrjük az epret és a levét külön tesszük.
4. A tésztán egyenletesen elhelyezzük a főtt eperszeleteket.
5. A többi epret is felszeleteljük, és elrendezzük a főtt epren. A süteményt tálalásig hűtőben tároljuk.
6. Tálalás: egy kis fazékban megmelegítjük a félretett szirupot, rászórjuk a felső eperrétegre, felvágjuk a süteményt és tálaljuk.

(Lehetőség: A tésztában lévő mogyorómennyiség felét pirított és apróra vágott mandulával lehet felcserélni.)

(Az ötletet itt láttam: xnet.co.il)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...