Google+ Google+

2014. január 26.

Datolyás tekercs


Minden házban megtalálhatóak azok a finom kis sütemények, melyek legalább egy hétig elállnak a teáskanna, vagy a kávéfőző környékén. Ez alkalommal következzen egy egyszerű és finom recept: az Izraelben méltán népszerű datolyával, helyesebben datolyakrémmel töltött rolád, amit én nagyon gyakran majszolgatok a délutáni kávém mellé.

Hozzávalók:
2,5 pohár liszt
2 kiskanál sütőpor
1/2 kiskanál fahéj
1 evőkanál cukor
csipet só
200 g lágy vaj
1 doboz 27%-os tejföl

A töltelékhez:
Datolya-krém
(Ha nem kapható, elkészíthető, pl. így:
150g datolya /Medjool fajta/
1/2 pohár datolyaméz /datolya, cukor, víz/ 
1 evőkanál kókusz-, vagy repceolaj)

Tálaláshoz:
porcukor

Elkészítés:
Az összes tésztához valót beletesszük egy tálba és egységes masszává keverjük.
Labdává formázzuk és folpackba csomagolva laposra nyomjuk, aztán legalább egy órára, vagy akár egész éjszakára hűtőbe tesszük.
180 fokra előmelegítjük a sütőt, és egy tepsit kibélelünk sütőpapírral.
A hideg tésztát két részre osztjuk.
Lisztezett felületen mindkét részt körülbelül 3 centi vastag téglalap formára nyújtjuk.
A tésztát egyenletes vastagságban megkenjük a datolyakrémmel, aztán roláddá tekerjük.
Egy éles késsel kis réseket vágunk a tésztába, beletesszük a tepsibe, és ugyanezt elvégezzük a másik tésztával is.
25-30 perc alatt aranylóra sütjük.
Hagyjuk kihűlni, mielőtt szeletekre vágnánk. Meghintjük porcukorral.
A sütemény zárt tárolóban több napig eláll.

recept: food.nana
fotó: Nomi Abeliovich


2014. január 18.

Padlizsán fasírt, ami nem falafel


Emelje fel a kezét aki nem szereti a padlizsánt! Senki... Pörkölt padlizsán, tűzön sült, tahinivel, paradicsomszósszal, majonézzel, tojással, és sok-sok mással, sokféleképpen... Szerintem ha Izraelben nemzeti zöldséget választanának, a padlizsán nagy eséllyel pályázhatna a címre.
Ez alkalommal úgy döntöttem, hogy padlizsán fasírtot készítek, ami csak kinézetre hasonlít a falafel gombócokra, a padlizsán textúrája lágy, és belül kellemes meglepetés vár ránk (pirított fenyőmag). Minden falat élvezet!

Hozzávalók (kb. 10 gombóchoz):
1 közepes padlizsán (a pörkölés után a padlizsán belsejét használjuk, mintegy 250-300 gramm "húst")
50 g pecorino sajt (vagy parmezán)
1 tojás
1 szelet kenyér (héja nélkül, vagy 2-3 evőkanál zsemlemorzsa)
1 marék pirított fenyőmag (kb. 30 gramm)
1 maroknyi petrezselyem (egy kis csokor)
só, bors
50g zsemlemorzsa
olaj a sütéshez

Elkészítés:

Tűzön megsütjük a padlizsánt. Ha mindenáron meg akarjátok spórolni a tűzön sütéssel járó koszt, párolni is lehet, vagy 30 percig 200 fokos sütőben sütni, de szerintem nem érdemes a tűzön pirításról lemondani, mert az illatok és az ízek bőségesen kárpótolnak majd.

Meghámozzuk a padlizsánt és apróra vágjuk a "húsát", hozzáadjuk a pecorino-t, a tojást, a fenyőmagot és a petrezselymet, majd egységes simára keverjük.


Hozzáadjuk a morzsolt kenyeret, vagy a zsemlemorzsát és ismét addig keverjük, míg egyenletes fasírt-pépet kapunk (ha túl nedves, adjunk hozzá zsemlemorzsát). Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.

Olajat melegítünk egy mély edényben (kis edényt válasszunk, így elég kb. 300 ml olaj, és süssünk több fordulóval). Kézzel kis golyókat formázunk, megforgatjuk őket a zsemlemorzsában, és a forró olajban 2-3 percig sütjük őket, míg aranylóvá válnak. A fasírtokat papírtörlővel bélelt tányérra tesszük, és frissen tálaljuk.

Minden padlizsán-kedvelő el fog ájulni ezektől a "falafelektől". Az állag, az illat, az íz csodálatos, gyorsan elkészíthető (tudom, én is utálok olajban sütni, de ez tényleg ripsz-ropsz kész), és máris van egy pompás előételünk.
Aki szereti, tehet hozzá egy tört fokhagymagerezdet, és néhány friss mentalevelet is.
Csak óvatosan, nehogy véletlenül még tálalás előtt megegyétek a gombócokat...
Jó étvágyat!

ötlet: romina

Gyömbér tea

Tel Avivi hugom a városunkban járt, és kellemes esti séta után felugrott hozzánk egy kis eszmecserére.
- Mit iszol? - kérdeztem.
- Míg elkészítem a gyömbérteámat, szivesen megiszok egy kávét - felelte, és nyomban uralma alá vette a konyhát. Vagdosott, gyújtogatott, sürgött-forgott, én meg azon tűnődtem, hogy mit lehet annyit főzőcskézni egy sima teán. Ennyi energiával komplett vacsorát lehetne készíteni - gondoltam. A munka végén illemből belekóstoltam a kész italba, és teljesen beájultam tőle. Nyomban bezavartam hugomat a szobába, hogy máris írja számítógépre a receptet, hogy megoszthassam veletek e remek felfedezést. Mialatt ő az alábbi íráson szöszmötölt, megittam az összes teát...

Megpucoljuk és vékonyra szeleteljük a gyömbért (mennyiség ízlés szerint).
Teatojásba citromfüvet, zsályát, és mentát teszünk(ezek lehetnek szaritottak vagy frissek).
A fentiekkel vizet forralunk. Nyugodtan huzamosabb ideig forralhatjuk, hogy a gyömbérből minden hasznos dolog kifőjön. A felforralt vizhez filteres zöltdteát teszünk. Ezt is hosszabban bennehagyhatjuk. Kiöntjük a teát a csészébe, majd mikor már nem tűzforró, mézzel, és citrommal izesitjük (hogy ne rontsuk el se a méz, se a citromlé tápértékét). 
A gyömbér egyike a legegészségesebb dolgoknak: gyulladáscsökkentő, antibiotikum, kiváló influenza és megfázás megelőzésére illetve kezelésére, menstruális fájdalomcsökkentő, jó migrén kezelésére, állítólag méhnyakrák ellen is, és még számos előnye van.

fotó: google

2014. január 12.

Gesztenyés sütemény


A süteményhez használhatunk készen vett gesztenyemasszát (magyarországi szakácskodók, vagy magukról gondoskodó izraeli magyarok), de melegen javaslom házilag elkészíteni. Munkás, de megéri. Mivel én nem gondoskodom magamról, s nem hozatok Mo.-ról gesztenyemasszát, kénytelen vagyok a munkásabb verziót végigvinni. Szerintem ez finomabb,és garantált a tiszta gesztenye tartalom. Megjegyzem hogy a kóstolás a folyamat minden stádiumában különleges élmény: a sütőből kikerült meleg pirított gesztenye, a főzés utáni megpuhult omlós stádium, a telt és gazdag ízű kész massza... Mindez kárpótol a konyhában eltöltött plusz időért.

Hozzávalók:
6 tojásból piskóta

A krémhez:
7dl tej
2 tojás
4kanál cukor
4 púpos kanál liszt
2 csomag vaniliás cukor
150 g vaj (szobahőmérsékletű)
400 g gesztenyemassza (leírás lentebb)

A gesztenye massza házi készítése:
Hozzávalók:
1kg gesztenye
3 dl tej
4 dl víz
3 g vanilia (rúd)
50 g cukor
1.5 dl tejszín
50 g vaj (olvasztott)

1. A gesztenyék púpos tetejét éles késsel X alakban bemetszük, vigyázva, hogy a gesztenye húsába ne nagyon vágjunk bele. A vágással felfelé alufóliával bélelt tepsire ültetjük a gesztenyéket és vizet öntünk alájuk.

2. 120 fokra előmelegített sütőben kb. 40-45 perc alatt megsütjük. Ez idő alatt a tetejük a vágás mentén kinyílik.

3. Még forrón nekikezdünk a terápia-melónak: a gesztenyéket megszabadítjuk külsű és belső héjuktól. Két irányból két ügyes mozdulattal felpattintjuk a kemény héjat, mire a gesztenye szinte magától kifordul. Ha nem így történik, kis késsel besegíthetünk neki. Ha a belső barna héj egyes szemekről esetleg nagyon nem akarna lejönni, tegyük félre, és a végén pár percre dobjuk forró vízbe, utána könnyen lehúzhatóvá válik az is. 1 kg gesztenyéből kb. nettó fél kiló pucolt lesz, a hozzávalók mennyiségei is ehhez vannak igazítva, így akinek kevesebb lenne a nettó súly, úgy arányosan a többi hozzávaló mennyiségét is csökkentse!

4. A csupasz gesztenyéket feltesszük főni a tejjel, 3 dl vízzel, a vaníliarúd kikapart magjaival és az üres vaníliarúddal. Kb. 3/4 óra alatt puhára főzzük, majd leszűrjük.

5. A cukorból és 1 dl vízből pár perc alatt szirupot főzünk. (A szirupot mézzel helyettesithetjük.)

6. Turmixban pürésítjük a gesztenyét a tejszínnel, a vajjal és a sziruppal.

(Ha nem süteményhez, hanem gesztenyepüréhez készítjük a masszát, akkor a további lépések:
7. A krémes masszát tiszta tálba öntjük, hűlni hagyjuk, majd lefóliázzuk és a hűtőbe tesszük legalább 6 órára.
8. A dermedési idő elteltével a gesztenyemasszát krumplinyomón áttörjük vagy nagyobb lyukú reszelőn lereszeljük.
9. Tejszínhabbal tálaljuk.)

Most térjünk vissza a süteményhez:

Elkészítjük a piskótát, de ezt most nem részletezzük.

A krémhez 5 dl tejet egy kanál cukorral felforralunk, hozzákeverjük a liszttel, 3 kanál cukorral és 2 dl hideg tejjel kikevert tojásokat, s folyamatos keverés mellett készre főzzük. Hozzáadjuk a vaniliás cukrot. A tűzről levéve időnkénti keverés mellett hidegre hűtjük. A puha, szobahőmérsékletű vajat 100 g porcukorral habosra keverjük, apránként hozzákeverjük a gesztenyemasszát, s ezt fokozatosan eldolgozzuk a kihűlt főtt krémmel.

A krémet a kihűlt piskótára kenjük, vagy megtöltjük a kettévágott piskótát, vagy egyéb tetszés szerinti formában egyesítjük a két anyagot. A lényeg, hogy a tetejére felvert finom édes tejszínhab kerüljön.

Néhány órára érdemes hűtőbe tenni.

Szerintem felesleges jó étvágyat kívánni, mert nincs földi halandó, akinek ne csiklandozná az ínyét ez a sütemény.


A fent leírt recept egy javított változata a múlt héten elkészített, majd elfogyasztása után a család által egekig dicsért tortának, ami így nézett ki:













2014. január 4.

Ropogós Gnocchi


Bevallom, hogy szeretem az olyan vacsorákat, amelyek nagyon rövid előkészítést igényelnek. Nem baj, ha az edény a délután folyamán órákig a sütőben van, a lényeg, hogy ne kelljen fél óránál többet töltenem a konyhában, mikor egyéb fontos elfoglaltságom van.

Ez a recept megfelel ennek az elvárásnak. Az ötlet két olyan dolog ötvözéséből született, amit nagyon szeretek: gnocchi, és antipasti.

Szeretnék egy-két szót a gnocchi-ra vesztegetni. A Strauss salátagyár fejlesztési részlegén dolgozom, ahol munkatársaimmal kikisérleteztünk egy olyan könnyű és légies terméket, mely (Izraelben egyedülálló módon) a zacskóból kivéve nem igényel előfőzést, így az rögtön odakéretszkedhet a tepsibe a grillezett zöldségek mellé. Készítsünk egy gyors friss zöldségsalátát is a serpenyő mellé, és meg is van a mai vacsoránk.

Néhány megjegyzés:
Ha nem a fentebb említett Strauss terméket választjuk, természetesen a száraz gnocchit a sütőbe helyezés előtt meg kell főzni, vagy – ha sok időnk van - házilag is elkészíthetjük azt.
Fontos, hogy a zöldségek és a gnocchi egy rétegben feküdjenek, hogy az egész egységesen legyen ropogós.
A receptben szereplő zöldségeket - a család ízlésének megfelelően - nyugodtan másokra lehet cserélni.


Hozzávalók (4-6 adaghoz):

800 gr (2 Strauss csomag) friss gnocchi
1/2 fej karfiol kis virágjaira szedve
2 pohár (kb. 15 darab) kettévágott koktélparadicsom
2 vöröshagyma nyolcadokra vágva
2 evőkanál olívaolaj
1 evőkanál balzsamecet
tengeri só
½ pohárnyi reszelt kemény sajt (parmezán, Caciocavallo)

Elkészítés:

Előmelegítjük a sütőt 200 fokra.
A sütőedényben egy rétegbe rendezzük a gnocchit, a karfiolt, a paradicsomot és a lilahagymát. Olívaolajat és balzsamecetet öntünk rá, majd megszórjuk tengeri sóval és sajttal.
25-30 percig sütjük.
Jó étvágyat!

A Facebook-on is követhetsz minket.

2014. január 1.

Marhahússal töltött articsóka


Ha netán valami eredeti hétvégi ebéden töritek a fejeteket, de semmi sem jut eszetekbe, melegen tudom ajánlani az alábbi receptet: sült marhahússal töltött és isteni mártásban főtt articsóka. Ennél szinesebb és ínycsiklandozóbb recept szerintem nem létezik!
Aki szereti a számokat, annak érdemes tudnia, hogy 100 gramm főtt vagy sült articsókában csak 53 kalória van, 2,89 g fehérje, 0,34 g zsír és 8,6 gramm rost.
Én személy szerint ritkán eszem articsókát, de akkor mindig magával ragad jellegzetesen domináns íze.

Hozzávalók:
18 articsóka alj (friss vagy fagyasztásból felengedett)

a töltelékhez:
1 kg darált marhahús (kevés zsírral)
1 marék pirított fenyőmag
1 marék apróra vágott petrezselyem
1 lapos kanál Baharat (keleti fűszerkeverék, leírása a post alján)
6 gerezd apróra vágott fokhagyma
1 maroknyi áztatott bulgur (10 percig hideg vízben)

fekete bors
1 pohár liszt

a mártáshoz:
10 gerezd megtisztított fokhagyma
4 sárgarépa, hosszában negyedekre vágva (mint a gyufák)
2 piros paprika, 4 felé vágva
2 darab száraz Shata paprika
½ pohár repceolaj
1 kiskanál kurkuma
1 evőkanál paprika
4 evőkanálnyi apróra vágott petrezselyem a díszítéshez

Elkészítés:
Összekeverjük a töltet minden összetevőjét, húsgombócokat gyúrunk belőlük és megtöltjük velük az articsókákat.
Meghintjük liszttel a töltött articsókákat és egy kis repceolajon kisütjük őket.
A sütés után az articsókákat elrendezzük egy széles és alacsony edényben, aztán közéjük szórjuk a fokhagymát, a répát és a paprikát. Megtöltjük vízel, hozzáadjuk a fűszereket és a maradék repceolajat, majd az egészet felforraljuk.
Lejjebb vesszük a tüzet, és félig zárt fedővel további 45-60 percig főzzük.
Meghintjük petrezselyemmel és tálaljuk.

Mi az a Baharat? Iraki konyhából való fűszer keverék, amely érdekes ízt és aromát ad a szemes-, hal-, baromfi-, és húsételekhez, valamint a főzelékekhez, salátákhoz. A Baharat az alábbi fűszerek összeőrlésével készül: szerecsendió, szegfűszeg, kardamom, fahéj, gyömbér és szegfűbors.

recept: Yossi Shitrit, fotó: Beni Gamzo

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...