Google+ Google+

2013. november 26.

Szörnyecske fánk


Mindig óriási sikere van ennek a pirinyó fánknak, amit szörnyecskéknek (miflacot) neveztünk el, mert általában furcsa alakúakra sikerülnek, lábakra, kezekre, fülekre, szarvakra és farkakra hasonlító nyúlványokkal rendelkeznek (nem úgy mint a fenti képen), amit a gyerekek különösen szeretnek. Mikor Magi kínálgatja a hanukai gyertyagyújtásra hívott vendégekkel, igyekszem a kóstolók mögé állni, hogy ha elájulnának a fánk miatti lelkesedésükben, elkaphassam őket ;)

Hozzávalók:
2.5 pohár liszt
2 tojás
1 doboz aludt tej (eshel)
2 kanál cukor
2 kiskanál sütőpor
2 vaniliás cukor

Elkészítés:
A hozzávókból sűrű palacsinta tésztát kavarunk.
Mély edényben olajat melegítünk, ebbe a tésztából kanál segítségével dió nagyságú fánkokat szaggatunk. A tészta jelentősen megnövekszik sütés közben, hagyjunk hozzá helyet. A kis gombócok maguktól bukfenceznek az olajban addig, míg minden oldalról pirosra sülnek. Ekkor kiszedjük őket, lecsurgatjuk, a felesleges olajat felitatjuk. Ízlés szerint megszórhatjuk porcukorral.

A fánk könnyebb lesz, ha gluténmentes liszttel készítjük.

Tavalyi szörnyecskék Yasmin unokahúgommal

2013. november 11.

Sajtos burgonya karfiollal


Van egy nagyszakállú séf, akinek nagyon megszerettem hangulatos, árnyékos udvarú éttermét Haifán, néhány éve a salátacégünkhöz is rendszeresen jött tanácsot adni, többször dolgoztam vele a kisérleti részlegen, és ilyenkor szinte mindig mesélt valamit a francia konyháról, ahol tanulmányait folytatta. Szóval nem vagyok benne biztos, hogy az itt közzétett receptnek lenne valami francia beütése, mindenesetre ettől a séftől származik, és szerintem olyan franciás benne minden...

Hozzávalók (8-6 személyre):
  • 1 kiskanál só
  • 1 kg apró burgonya
  • 1 karfiol, virágaira szedve
  • 1 liter (4 doboz) tejföl
  • 1 további kiskanál só
  • 1 kiskanál durvára őrölt fekete bors
  • 1 kevés szerecsendió
  • 200g reszelt sajt (javaslat: 50 gramm mozzarella, 50g füstölt, mintegy 50g ementáli, és 50g cheddar sajt - de használhatjuk egyszerűen azt ami otthon található)
  • 1 púpozott evőkanál (20 gramm), kukoricakeményítő
Elkészítés:
  1. Egy nagy fazekat megtöltünk vízzel és hozzáadunk egy kiskanál sót. A vizet felforraljuk, aztán beletesszük a hámozatlan krumplit és puhára főzzük. Lyukas kanállal kivesszük a fazékból.
  2. A krumpli helyére most a karfiolt dobjuk a fazékba, öt percig főzzük, aztán azt is leszűrjük.
  3. Tepsibe, vagy más hőálló edénybe rendezzük a főtt burgonyát és a karfiolt.
  4. 190 fokra előmelegítjük a sütőt.
  5. Egy tálba öntjük a tejföl nagy részét (fél pohárnyit félreteszünk), kiskanál sót, kiskanál borsot és szerecsendiót teszünk hozzá, majd felmelegítjük.
  6. Míg a tejföl melegszik, a kukoricakeményítőt egy pohárba tesszük és hozzáadjuk a maradék tejföl felét. Addig keverjük, míg csomónélküli, egységes krémet kapunk. Ráöntjük a megmaradt tejfölt, és ismét addig keverjük, míg egységes masszát kapunk.
  7. Mikor a tejföl forrni kezd, hozzáöntjük a keményítő-keveréket. Enyhe forrással, folyamatos keverés közben tovább főzzük, míg a tejföl besűrűsödik.
  8. A tejfölkrémet a zöldségre borítjuk, és rászórjuk a reszeltsajtot is.
  9. Körülbelül 25 percig sütjük.
  10. Isteni!
Tipp:
Ha takarékoskodni akarunk a kalóriával (és a pénzzel), 2-3 doboz tejfölt 2-3 pohár tejjel helyettesíthetünk.

(Eitan Kizler receptje)

2013. november 5.

Gasztro fesztivál a zsidónegyedben

November 27-december 5. között, Hanuka ünnepén kerül megrendezésre a Negyed6negyed7 Fesztivál Budapest történelmi zsidónegyedében, ahol rengeteg gasztronómiai program lesz (street food sétától olivaolaj-kóstolásig), ezeket szeretné megosztani veletek Nyusztay Máté az alábbi levélben:

A Hanuka hagyományához méltóan, az idei ünnepi fesztiválunkon is megemlékezünk a történelmi zsidónegyed egykoron virágzó kóser világáról, ahogy a mai zsidó étkezési szokásokat, valamint a negyed nemzetközi konyháinak különlegességeit is feltérképezzük.
A Negyed6negyed7 Fesztivál gasztronómiai programjai sorában többek között oliva-kóstoláson, előadásokon, workshopokon és gasztro-sétákon emlékezünk Hanuka csodájára, a nyolc napig égő olaj mécses történetére.

Számos más fesztivál-helyszínhez hasonlóan, a Klauzál tér szomszédságában lévő Dzzs Bár is Hanuka-menüvel készül, az ünnep napjai alatt különböző olivás és olivaolajos ételkülönlegességeket lehet majd kipróbálni náluk. Lesz például olivabogyós quiche, olivaolajjal készült medvehagymás pestós-sajtos vasalt szendvics és dióvajas pirítós. Nvember 30-án pedig olívaolaj kóstolót is tartunk Tóth Gusztávval, aki több mint tízféle olívaolajjal, hatféle olajbogyóval és sherryecetekkel várja a látogatókat (részletek: http://on.fb.me/16QfqYI).

A Gozsdu Udvar és a Király utca sarkán található Kolor a fesztivál alatt Hanuka hetimenüvel várja a vendégeket – lesz náluk többek között zsidótojásos bagel, gyümölcsös kuszkusz, tsimmes lazaccal, báránycsülök hremzlivel, sólet és flódni.

Néhány sarokkal odébb, a Legenda Etetőben az oliva és a sör nem is annyira távoli kapcsolatát mutatják be, ételeik egy részét ugyanis a Legenda Sörfőzde különlegességeire alapozzák. Étlapjukra így a fesztivál idejére felkerül a fetás oliva leves, az olivakrémes falatkák, a fetás-olivás hamburger sörben sült húspogácsával és a tejszìnes-olivás csirke tál.

A Lumen Zöldség és Közösségi Szolgáltató idén is közösségi brunchot szervez a fesztiválra, ide azokat várják, akik nemcsak kapni, de adni is szeretnek, hogy a titkos receptek és az otthon készített finomságok minél több változatát ismerhessük meg. Nevezzen minden megmérettetésre vágyó szakács és jöjjön a sok józanodó ínyenc eldönteni, hogy melyik családi recept-büszkeség sikerült a legjobban. A Lumen Zöldség csapata is nevez egy adag családi recept szerint készült sólettel, ami mellé a 19. századi new york-i bevándorló zsidó közösségek egyik kedvencét, az erdélyi eredetű Pastramit kínálják.

Közös főzéssel készül a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület is a Rottenbiller utcai Stúdió Galériában (kosher-style) november 28-án, a Dob utcában található Fekete Kutyában pedig mézeskalács-workshoppal (december 1-ién), valamint grog, forralt bor és szegfűszeges narancs készítéssel igyekeznek boldogabbá tenni a hideg téli napokat (november 30-án).

Számtalan gasztronómia programunk közül ajánljuk továbbá a Bálint Ház Hanuka-játékát: ők olyan sütemény recepteket várnak (a jatek@balinthaz.hu email címre), amelyek kapcsolatba hozhatók a fénnyel. A november 25-ig beérkező recepteke awww.balinthaz.hu/szavazas oldalon lehet majd szavazni, a legtöbb szavazatot kapott desszertet megsütik és Hanuka 8 napja alatt kapható lesz SABRE kávézóban.

A történelmi zsidónegyed különböző rétegeinek, színeinek feltárására épülő fesztiválunkon természetesen nemcsak a zsidó konyha specialitásait lehet megkóstolni. Kifejezetten a gasztroőrülteknek ajánljuk a Hosszúlépés streed food sétáit (november 28-án és 30-án), ahol az elmúlt időszakban rohamos sebességgel elszaporodott utcai étkezdéket kóstoljuk végig Koniorczyk Bori urbanistával – egyben annak is utánajárunk, mi befolyásolja egy adott nemzeti konyha jelenlétét a városban, hogyan formálja a street food a városképet. A sétán kiderül, hogyan lesz az utcán ebédelés udvariatlanságból világtrend, és hogyan hatott a válság a levesművészetre.

(A Hosszúlépés sétáin való részvételhez regisztrálni kell november 24-től a www.hosszulepes.org/negyed6negyed7 weboldalon. A regisztrációval küldik meg a résztvevőknek a séta részletes adatait és a kiindulási helyet is. A magyar nyelvű sétákhoz angol fordítást tudunk biztosítani, ezt a regisztrációkor kell jelezni. További információ: info@hosszulepes.org.)

Infó, program: www.negyed6negyed7.com,
Facebook esemény:https://www.facebook.com/events/530929616981355/

Ha bármilyen információra van szükségetek, szóljatok, a sétákra regisztrálni tudlak, a programjaink amúgy alapvetően ingyenesek.
Köszönettel,
Nyusztay Máté
N6N7 kommunikáció
sajto@negyed6negyed7.com

2013. november 4.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...