Google+ Google+

2011. november 28.

Friss paradicsom és bableves

Most vettem észre, hogy a Facebook-oldalon megígértem ezt a paradicsom-bab-levest, úgyhogy itt az ideje, hogy beváltsam igéretemet. Ez volt a múlt szombati ebéd első fogása, amikor is 16-an ültük körül az asztalt. Ideális szívmelengető leves ezekre a hideg téli napokra (éjszaka csupán 7-8 fok, nappal meg árnyékban 15 fok... brrrrr!!!).
 
Hozzávalók (6 főre):
1 kg paradicsom
2 evőkanál olívaolaj
2 közepes vöröshagyma, durvára vágva
2 gerezd összezúzott fokhagyma
1 liter leves (lehet levesporból)
2 evőkanál paradicsompüré
1 evőkanál édes paprika
1 kiskanál cukor
Só és bors
1 evőkanál kukoricakeményítő
2 evőkanál víz
400 gramm fagyasztott bab
aprított koriander a díszítéshez

Elkészítés:
Megmossuk és meghámozzuk a paradicsomot. Ahhoz hogy könnyen lejöjjön a héja, előbb forró vízben kell áztatni a következőképpen: minden paradicsom fenekén késsel kereszt alakot vágunk, egy nagy tálba tesszük és forró vízzel leöntjük. Körülbelül egy percig így hagyjuk, aztán leöntjük a vizet, majd könnyedén lehúzzuk a paradicsomokról héját.

Olajat töltünk egy tepsibe és a hagymát puhára sütjük. Hozzátesszük a fokhagymát és összekeverjük. Hozzáadjuk a paradicsomot, a levest, a paradicsompürét, és ízlés szerint paprikát, cukrot, sót, borsot,. Az egészet felforraljuk, lefedjük és 5 percig főzzük.

A kukoricakeményítőt két kanálnyi vízben elkeverjük, és folyamatos keverés közben lassan a leveshez öntjük. Hozzáadjuk a babot, és újra felforraljuk, lefedjük és 10 percig főzzük. Megkóstoljuk, és szükség szerint javítunk az ízesítésen. Tányérokba öntjük, és korianderrel (vagy petrezselyemmel) díszítjük. 

2011. november 27.

Burek

Most egy burekas-ról szóló okos(kodó) magyarázat következik, aztán ha jók lesztek, a következő postban közzéteszek egy receptet is.

A Bureka, vagy Burke, héberül általában burekas (az eredeti szó többes száma) egy balkán eredetű töltött kalácsszerű tésztát jelent. A szó kiejtése országonként változik. Törökországban Börek a neve, Örményországban Boereg, a délszláv nyelvekben burek-nek hívják, Albánul Byrek, bolgárul byurek, görögül pedig boureki vagy bourekaki. Magyarul ezentúl burekasz lesz a hivatalos neve :)

A burekaszt többféle tésztából lehet készíteni: például leveles tészta, nagyon vékony phyllo tészta olajjal, omlós tészta, Boios tészta (ami olajat és margarint is tartalmaz), rétes tészta, és olyanok is vannak, akik Phileas tésztát használnak.

Sokféle tölteléket tehetünk a burekaszba: bolgár sajt, Caciocavallo sajt, mozzarella, ricotta, spenót, burgonya, padlizsán, gomba, pörkölt hagyma, tojással kevert túró.Természetesen többféle tölteléket össze is keverhetünk. Izraelben hússal töltött burekaszt is lehet találni. Manapság -az újítás szellemében- sokszor kelbimbóval, sütőtökkel, tejföllel, tonhallal, tofuval, sőt, édes dolgokkal is megtöltik.

A burekasz lehet háromszög alakú, vagy kör négyzet, félhold, és így tovább... Kósersági megfontolásokból Izraelben általában a töltelék fajtájától függ a burekasz formája. A háromszögű sajttal, vagy egyéb tejtermékekkel töltött, a négyzet, vagy más alakú pedig arról tanúskodik, hogy se tejes, se húsos nincs benne (parve).

A burekaszt általában főtt tojással tálalják, joghurttal vagy nyári yoghurt-itallal (Ayran), és savanyúsággal, néha tesznek mellé tört paradicsomot, tahinit, skhug-ot (vagy valami más csípőset) és olajbogyót is.

A burekasz nagy hátránya, hogy nagy mennyiségben tartalmaz transz-zsírsavakat, ami nem csak a töltelékben, hanem a tésztában is megtalálható, mert a tésztába sok réteg margarint kenünk. A transz-zsír fogyasztás növeli a szívbetegségeket, cukorbetegséget, elhízással és számos egyéb megbetegedéssel jár, úgyhogy ne készítsetek sokat belőle, mert nem bírtok majd ellenállni, és hamar meghaltok...

Izraelben a népszerű népi filmeket "burekasz filmeknek" nevezik.

2011. november 23.

Falafel

Sokkal egyszerűbb falafelt készíteni, mint azt gondolnátok. Főleg, ha van egy nyerő receptetek, mint például ez.
A humusz-készítéssel ellentétben, ami viszonylag hosszú ideig tart és bizonyos hozzáértést igényel, a falafel-készítés könnyű, gyors, és -minimális befektetéssel- nagyon finom is.
 
Természetesen az egyik falafel-gombóc sem hasonlít a társára, minden falafel-árusnak megvan a maga titkos receptje, ilyen-olyan egzotikus kiegészítőkkel, és különböző gombócméretekkel, formákkal és színekkel.
 
Egyébként nektek is lehet saját titkos falafel-receptetek. Miután néhányszor magatok készítitek el, rutinossá váltok a falafel gyártásban, aztán már folyamatosan javítgathatjátok, és improvizálhattok a variációkkal.
 
Ne felejtsetek előre elkészíteni egy köteg pita kenyeret, jó minőségű tahinát, zöldség salátát, savanyúságot, és egyéb, általatok kedvelt kiegészítőt. És ne feledjétek, hogy megmondtam: szuper finom lesz a falafeletek! Ha nem elsőre, akkor harmadszorra.
 
Hozzávalók (kb. 25 falafel golyóhoz):
2 pohár csicseriborsó (humusz) kb. 12 órás áztatás után
5 gerezd fokhagyma összetörve
2 csapott kiskanál szódabikarbóna
1/3 pohár apróra vágott petrezselyem
1/2 pohár apróra vágott koriander (csak akik imádják, akik utálják, kihagyhatják)
1/2 kis hagyma felaprítva
1 púpos evőkanál szezámmag (nem muszály)
1 kiskanál (római) kömény
1 kiskanál paprika
só (egy vágott kiskanálnál kevesebb)
bors
olaj a sütéshez
 
Elkészítés:
Leöblítjük és leszűrjük a csicseriborsót, és húsdarálóban összetörjük a fokhagymával, a hagymával, a petrezselyemmel és a korianderrel együtt.
Beletesszük egy tálba, hozzáadjuk a többi hozzávalót (fűszerek, szezámmag) és jól összekeverjük. Árdemes megkóstolni a masszát, de ne ijedjetek meg, sokkal erősebb az íz, mint ami a végén lesz.
Lefedjük és félretesszük (a legjobb a hűtőben) egy fél, vagy egy órára.
Felmelegítjük az olajat a mély-sütéshez (legyen meleg, de de forrjon).
Hozzáadjuk a szódabikarbónát és jól összekeverjük.
Kis falafel gombóckákat körgetünk a tenyerünkben és addig sütjük, míg barna, falafel-színt nem kapunk.
 
Tippek:
  • Ha nem szeretitek a koriandert, akkor is adjátok nyugodtan hozzá a falafelhez, mert sütés során a koriander elveszti az eredeti ízét, és ha e nélkül dolgoztok, vérszegény lesz az eredmény.
  • Ha tól sok gombócot készítettetek, sütés előtt fagyasszátok le, jó lesz máskorra.
  • Ha szeretitek a csípőset, tegyetek a falafelhez apróra vágott erőspaprikát.
  • Mielőtt az összes gombócot kisütnétek, süssetek meg egyet, kóstoljátok meg, és ha kell, javítsátok ki a fűszerezést.
  • Ha a falafel túl sűrű, nyomott, adjatok hozzá egy kis vizet, zsemlemorzsát, szódabikarbónát, hagyjátok állni egy kicsit, és próbáljatok ismét kisütni egy falafel-labdácskát.

2011. november 13.

Állati kenyérszeletek

Valahol már kifejtettem, hogy az asztalnál makacskodó, enni nem akaró gyerekeket sokszor megszelídíthetjük egy kis kreativitással. Itt van néhány további példa az előbbiek alátámasztására.  Mindössze két percbe telik egy-egy állat-kenyér elkészítése. Stopperrel lemértem...
A megértő türelem csodákra képes! Próbáljátok ki! 

Boci


Cica

Elefánt

Halacska

Kucu

























2011. november 10.

Marcipános gyümölcs tart (sütemény)

Míg körülöttem mindenki a készülő iráni atombombáról, és az ezt megelőzendő izraeli katonai csapásról beszél, úgy határoztam, hogy én inkább egy csinos, békepárti sütemény elkészítésével fogok bíbelődni. Édesebb a kardnál a marcipán.

Hozzávalók:
A marcipánhoz:
három tojásfehérje
100 g cukor
1/8 kiskanál só
110 g porcukor
75 g mandula por
1 evőkanál burgonyaliszt

A krémhez:
240 ml tej
1/2 vanília pálca
80 g cukor
3 tojássárgája
1 evőkanál kukoricakeményítő
25 g kockákra vágott puha vaj
250 ml tejszín

A töltethez:
2 pohár 2 cm-es kockákra vágott gyümölcs (őszibarack, sárgabarack, mangó, eper, kivi, stb)

A díszítéshez:
100 g dekor zselé
porcukor

Elkészítés:
1. Kezdjük a krém készítésével: közepes méretű edénybe tejet töltünk. A vaniliarúdból késsel kikaparjuk a belsejét, s a cukorral együtt a tejhez tesszük. Felforraljuk, melegítés közben néhányszor megkeverjük hogy a cukor elolvadjon.
2. A tojássárgáját a kukoricaliszttel alaposan kikeverjük. A forró tejből merőkanálnyit hozzátöltünk, jól elkeverjük hogy a hőmérséklet kiegyenlítődjön. Visszaöntjük az edénybe, és lassú tűzön időnkénti keveréssel sűrűsödésig főzzük.
3. Habverővel közepes gyorsasággal 5 percig keverjük amíg a massza testhőmérsékletűre hűl. Hozzátesszük a vajat, és egységes krémmé keverjük. Fóliával lefedjük, és legalább 4 órára hűtőbe tesszük.
4. 160 fokra előmelegítjük a sütőt. A kb. 24 cm átmérőjű formát sütőpapírral kibéleljük.
5. A marcipán tészta készítése: a tojásfehérjét cukorral és sóval kemény habbá verjük. Porcukrot, marcipán port és burgonyalisztet keverünk hozzá. 2 cm-es nyomózsákba töltjük.
6. 4 cm átmérőjű köröket nyomunk a köralakú sütőforma belső falához, és az aljára egy 2 cm vastag réteget.
7. 20 percig sütjük, amíg a sütemények enyhén aranyszínűek szárazak és kemények lesznek. Alaposan lehűtjük.
8. Befejezzük a krém készítését, összeállítjuk a süteményt: a tejszínt kemény habbá verjük, hozzákeverjük a krémhez.
9. Megtöltjük a süteményeket, a tetejére gyümölcsöket teszünk, megkenjük dekor dzsellel és megszórjuk porcukorral.
10. 3 napig lefedve a hűtőben tárolhatjuk.

2011. november 2.

Datolyamézes lencse és sütőtök saláta

Szeretnék elnézést kérni a húsevőktől, de ma megint egy újabb vegetáriánus, gluténmentes salátát fogok közzétenni az izraeli konyhából, amiben egy kicsit mindenből van: édes és sós, ropogós és puha, zöldség és sajt - és a frissítő menta. Az eredmény egy gazdag és laktató őszi étel. Ünnep a szemnek, a szájnak, a szívnek.

Hozzávalók (3-2 adag):
500-400 gramm kockára vágott sütőtök
2-1 evőkanál olaj

fekete bors
2 evőkanál datolyaméz (Rub [syrup])
1/2 csésze zöld lencse
2 zöld hagyma, szeletelve
1/4 apróra vágott vöröshagyma
1/2 pohár apróra vágott friss mentalevél (e nélkül is finom)
1/2 pohár kockára vágott bolgár sajt (lehetőleg sós)
Pirítatlan tökmag (nem nélkülözhetetlen, de finom ízt és vitaminokat ad a salátához)
Fekete kömény, ízlés szerint

A szószhoz:
1 evőkanál frissen facsart narancslé
1 evőkanál silan (datolya méz/szirup)
1 evőkanál repceolaj
1 evőkanál almaecet

Elkészítés:
Tök
1. 180 fokra előmelegítjük a sütőt.
2. Sütőpapírral kibéleljük a tepsit, és belehelyezzük a sütőtök kockákat.
3. Hozzáadjuk az olajat, a sót a borsot, és jól elkeverjük. Az egészet egyenletes rétegben szétterítjük.
4. 15-12 percig sütjük.
5. Kiszedjük a sütőből, hozzáadunk 2 evőkanál datolya-szirupot és óvatosan összekeverjük. Újra elegyengetjük a felületet, és további 3 percig sütjük. Fontos, hogy a sütés végén a tök kockák ne legyenek túl puhák, hogy ne kenődjenek szét a salátában.

Lencse
1. Leöblítjük a lencsét, aztán forró (nem sós!) vízben főzzük, amíg meg nem lágyul - körülbelül fél óra (érdemes néha ellenőrizni, és megkóstolni).
2. Leszűrjük a vizet és lehűtjük a lencsét.
3. Összekeverjük a szósz minden összetevőjét.
4. Ráöntjők a szószt a lencsére, és jól összekeverjük, hogy a lencse jól elnyelje az ízeket.

A saláta összeállítása1. Leszűrjük a lencsét a felesleges mártástól és egy tálba tesszük.
2. Hozzáadjuk a tököt, a zöld hagymát, lilahagymát, valamint a mentát, és óvatosan összekeverjük.
3. Hozzáadjuk a bolgársajtot, a fekete köményt valamint a tökmagot, és széles mosollyal tálaljuk.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...