Google+ Google+

2013. október 31.

Koriander és chili krém, avagy a piac illata


Valahol a pesto a harissa és a skhug között vagyunk. Következzen egy gyors, csípős koriander paszta-recept  chilivel, fokhagymával és citrommal. Nagyon jó lesz pörkölthöz keverni, friss kenyérre kenni, vagy fűszerkeverékként sütni való csirkét mázolni vele.

Hozzávalók:
1/4 citrom (héj nélkül)
4 gerezd fokhagyma
1/2 piros paprika (mag nélkül)
8-10 chili (vagy mégtöbb azoknak, akik igazán csípősen szeretik)
1/2 kiskanál durva só
1/2 kiskanál fekete bors
1/3 pohár olívaolaj
nagy csokor koriander (az alsó része nélkül)

Elkészítés:
Az összes hozzávalót  egy konyhagépben addig kínozzuk, míg az egész massza péppé nem válik (talán 2-3 perc).
Megkóstoljuk, és ha kell, javítunk az izesítésen.

Kenyérre kenjük, pörköltet, vagy sütőben sült csirkét izesítünk vele.

(ötlet és fotó: foodpage)

2013. október 18.

A Mentalevél avagy a Na'ana'a (נענע)

Magyarországon azt hiszem a menta főleg csak rágógumi, cukorka vagy fogkrém formájában ismert. A világ déli országaiban azonban különböző módon, nagy előszeretettel használják a friss menta leveleket a konyhában. Már a római birodalomból eredő írásos bizonyítékok is azt mutatják, hogy az egyik legnépszerűbb ital a friss menta levelekkel izesített tea volt. A déli, és közép-keleti országokban amúgy is nagyon elterjedt szokás az, hogy friss, vagy száritott, illatban és aromában gazdag zöld leveleket forráznak le és isznak a teájukban. A legelterjedtebb ezek közül a menta levél.
A legegyszerűbb étteremtől kezdve a legnagyobb luxus éttermekig mind kínálja a menüben a mentaleveles teát. Sőt! Sokan a teát nem is kérik, csak magát a menta levelet leforrázva, mert annak annyira domináns az aromája, hogy igazából nem is kell hozzá a tea. Télen kerülhet a teába a méz, a gyömbér, a citrom is, de bizony az átlag izraeli háztartásban ha tea, akkor abba na'ana'a kerül!

Ami kifejezetten izraeli különlegességünk, az az úgynevezett limona'ana'a, ami a limonádé (limonada) és a menta levél (na'ana'a) keveréke. Egyszerű limonádé van tehát a menta levéllel gazdagítva. Lehet, hogy egy nagy kancsóban a friss mentalevelek a jégkockákkal és a citrom karikákkal úszkálnak, de lehet a mentalevelet apróra vágni és úgy elkeverni a hűsítő italban. Az ize természetesen mentolos limonádé lesz. Innen már csak egy lépés kell ahhoz, hogy az egészet jégkása formájában készitsük el és ha nincs túl édesre vagy túl savanyúra keverve, akkor ez szerintem az egyik legjobb hűsítő ital az izraeli forró nyárra.

Menta levelet azonban kevernek frissen felaprózva salátákba is, húsok izesitésére a pácokhoz. Kerülhet a töltött szőllő levélbe, fasirtokba, vagy fűszerzöldekkel dúsitott omlettbe is, ami különben szintén egy izraeli specialitás. Paradicsomos ételekben az oregánó és a bazsalikom mellett szintén kitűnő meglepetés a mentalevél hozzáadása, de bizony van aki a humusz készitésekor is kever egy csipetnyit a masszához. Sőt! Még süteménybe is adagolható! Pl. citromos-mentás pitébe, vagy vajas-mentás tea sütibe. De láttam én már limonana fagyi tortát is, meg piskóta tortát, aminek a vaj alapú kréme mentával is lett izesítve - nagyon tuti!!!!

(írta: Zsuzsa Oren, fotó: Google)

2013. október 5.

Sült szilvás és almás bulgur saláta

Akkor most jöjjön egy kirobbanó ízekkel és szinekkel teli saláta/előétel. Hatásos, könnyen elkészíthető és olcsó. Kell ennél több?
Szines bulgur saláta almával és sült szilvával, gránátalma ízzel, mézzel, és bébi-levéllel. Kis adagokban, előételként tálaljuk, és elfogyasztásának minden pillanatát élvezni fogjuk.

Hozzávalók:
A salátához:
½ pohár bulgur
1 pohár forró víz
Fél köteg bébi saláta
1 nagy édes alma
2 evőkanál fehér mazsola

A sült szilvához:
3 nagy zamatos szilva
2 kiskanál olívaolaj
1 evőkanál gránátalma koncentrátum
Só és őrölt fekete bors

Az öntethez:
4 evőkanál olívaolaj
2 evőkanál ecet
2 evőkanál gránátalma koncentrátum
1 púpozott kiskanál mustármag
1 evőkanál méz
1 gerezd fokhagyma
Só és bors

Elkészítés:
A bulgurt egy tálba helyezzük, és forró vizet öntünk rá. Fél óráig ázni hagyjuk, hogy teljesen megpuhuljon. Leszűrjük a felesleges víztől.
Kettévágjuk a szilvákat, kimagozzuk őket, aztán minden fél szilvát további három gerezdre vágjuk (egy szilvát hat részre). Egy tálba tesszük, majd olívaolajat és gránátalma koncentrátumot öntünk rá, és egy kevés sót és borsot hintünk rá. Sütőpapírral bélelt tepsibe rendezzük a szilvagerezdeket úgy, hogy ne fedjék egymást. 180 fokra előmelegített sütőbe tesszük, és körülbelül 15-20 percig forrni hagyjuk a szilvát, míg aranylókká válnak. Miután kész van, kihülésig félrerakjuk.

Picire aprítjuk a bébi salátát, és ha a mazsola nagyszemű, azt is kissebbre vágjuk. Az almát apróra kockázzuk.
Az öntethez valókat alaposan összekavarjuk, és ha kell, javítjuk az ízesítést. Ajánlott az öntetet valami üvegben jól felrázni.

A bulgurt a bébi levelekkel, a mazsolával és az almával összedolgozzuk. Ráöntjük a szószt és ismét elkeverjük. Kis tálkákba rakjuk szét, vagy nagy felszolgálótálra tesszük, és a tetején elrendezzük a sült szilvát.

A saláta akár főételként is ehető. Nem csak hétköznap, hanem ünnepekkor, vagy szombaton is fogyasztható. Nagyon egészséges, finom és tápláló. Változatosabbá tehetjük egyéb gyümölcsekkel és zöldségekkel, így minden egyes alkalommal más és más salátát fogunk kapni.


(recept: tultulim)


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...