Google+ Google+

2014. október 24.

Hummusz és csípős mártás


Annak ellenére, hogy izraeli konyha-blog vagyunk, és a hummusz talán a legismertebb izraeli ételek egyike, mégis ezen a felületen valahogy nagyon érdemein alul van reprezentálva e méltán híres csicseriborsó-krém finomság (1 hummusz recept, 2 hummusz recept). Ezen az arányon szeretnék most javítani kicsit.

Munkahelyemen szinte hetente tartunk hummusz-műhelyt különféle fontos vendégeknek (véleményformáló újságírók, neves séfek [nevessétek], nívós külföldi vendégek, vagy többszázezres követővel rendelkező konyha-bloggerek). A rövid salátagyári séta után a vendégek körbeállnak vagy ülnek a laborunkban egy munkafelületet (mondjuk inkább jól felszerelt konyhának nevezném, mert semmi labor jellege nincs), és Sarit, vicces kolléganőm, aki kémkedésképpen két hónapot dolgozott egy arab hummuszos konyháján, röviden bemutatja hogy hogyan készítjük a hummuszt. Nem csalás, nem ámítás, semmi trükk, és a végén a vendégek ájuldozva dicsérik az eredményt, hangsúlyozva, hogy a legjobb hummusziákban (hummusz bár) sem ettek jobbat. És persze egy morzsát sem hagynak az asztalon…
Itt egy az egyben Sarit nagy sikerű receptjét közlöm:



Hozzávalók:
  • 800 gramm főtt csicseriborsó
  • 75 ml víz a főzés levéből
  • 220 gramm tahini pép
  • 1 citrom leve
  • 1 lapos kiskanál só

Elkészítés:
  1. A csicseriborsót a vízzel valami robotgépben alaposan simára törjük.
  2. Miközben a konyhagép működésben van, lassan hozzáöntjük a tahinit.
  3. Ellenőrizzük a pép állagát. Ha túl sűrű, főzővizet tehetünk hozzá, ha túl híg, csicseriborsóval vagy egy kis tahinival javíthatjuk. Érdemes hígabbra készíteni, mert később viszonylag hamar megkeményedik.
  4. Hozzáadjuk a sót, a citromlevet és jól össze turmikszoljuk.
  5. Megkóstoljuk, szükség esetén utánaízesítünk.
  6. Tálaljuk, bőségesen meglocsoljuk olívaolajjal, egy-két kanál, korábban félretett főtt csicseriborsót teszünk rá, meghintjük petrezselyem levelekkel, és friss pitával mártogatjuk. Nagyon ajánlott savanyúuborkával, olajbogyóval és -a lentebb közölt- Tatbíle (תטבילה) csípős mártással fogyasztani.
  7. Beteavon (בתאבון, jó étvágyat, héberül)!

Tipp: érdemes nagy mennyiségű csicseriborsót főzni, kis adagokban lefagyasztani, és bármikor ha hummuszt akarunk készíteni, vagy levest, salátát szeretnénk gazdagítani vele, nem kell a 10-12 órás áztatást és 2-3 órás főzést előlről végigjátszani. Mellesleg a konzerves változat sem rossz, de szerintem nem elég jó...

Tatbíle csípős mártás

 


Hozzávalók:
  • 3 egész zöld chili (a magjával)
  • 100 ml olívaolaj
  • 1 marék petrezselyem.
  • 1 kiskanál darált fokhagyma
  • ½ kiskanál só (vagy ízlés szerint)
  • 1 citrom leve

Elkészítés:
Mindent beleteszünk a robotgépbe, és egységes szósszá zúzzuk.

Remélem, ízlett :)
 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...