Google+ Google+

2014. január 12.

Gesztenyés sütemény


A süteményhez használhatunk készen vett gesztenyemasszát (magyarországi szakácskodók, vagy magukról gondoskodó izraeli magyarok), de melegen javaslom házilag elkészíteni. Munkás, de megéri. Mivel én nem gondoskodom magamról, s nem hozatok Mo.-ról gesztenyemasszát, kénytelen vagyok a munkásabb verziót végigvinni. Szerintem ez finomabb,és garantált a tiszta gesztenye tartalom. Megjegyzem hogy a kóstolás a folyamat minden stádiumában különleges élmény: a sütőből kikerült meleg pirított gesztenye, a főzés utáni megpuhult omlós stádium, a telt és gazdag ízű kész massza... Mindez kárpótol a konyhában eltöltött plusz időért.

Hozzávalók:
6 tojásból piskóta

A krémhez:
7dl tej
2 tojás
4kanál cukor
4 púpos kanál liszt
2 csomag vaniliás cukor
150 g vaj (szobahőmérsékletű)
400 g gesztenyemassza (leírás lentebb)

A gesztenye massza házi készítése:
Hozzávalók:
1kg gesztenye
3 dl tej
4 dl víz
3 g vanilia (rúd)
50 g cukor
1.5 dl tejszín
50 g vaj (olvasztott)

1. A gesztenyék púpos tetejét éles késsel X alakban bemetszük, vigyázva, hogy a gesztenye húsába ne nagyon vágjunk bele. A vágással felfelé alufóliával bélelt tepsire ültetjük a gesztenyéket és vizet öntünk alájuk.

2. 120 fokra előmelegített sütőben kb. 40-45 perc alatt megsütjük. Ez idő alatt a tetejük a vágás mentén kinyílik.

3. Még forrón nekikezdünk a terápia-melónak: a gesztenyéket megszabadítjuk külsű és belső héjuktól. Két irányból két ügyes mozdulattal felpattintjuk a kemény héjat, mire a gesztenye szinte magától kifordul. Ha nem így történik, kis késsel besegíthetünk neki. Ha a belső barna héj egyes szemekről esetleg nagyon nem akarna lejönni, tegyük félre, és a végén pár percre dobjuk forró vízbe, utána könnyen lehúzhatóvá válik az is. 1 kg gesztenyéből kb. nettó fél kiló pucolt lesz, a hozzávalók mennyiségei is ehhez vannak igazítva, így akinek kevesebb lenne a nettó súly, úgy arányosan a többi hozzávaló mennyiségét is csökkentse!

4. A csupasz gesztenyéket feltesszük főni a tejjel, 3 dl vízzel, a vaníliarúd kikapart magjaival és az üres vaníliarúddal. Kb. 3/4 óra alatt puhára főzzük, majd leszűrjük.

5. A cukorból és 1 dl vízből pár perc alatt szirupot főzünk. (A szirupot mézzel helyettesithetjük.)

6. Turmixban pürésítjük a gesztenyét a tejszínnel, a vajjal és a sziruppal.

(Ha nem süteményhez, hanem gesztenyepüréhez készítjük a masszát, akkor a további lépések:
7. A krémes masszát tiszta tálba öntjük, hűlni hagyjuk, majd lefóliázzuk és a hűtőbe tesszük legalább 6 órára.
8. A dermedési idő elteltével a gesztenyemasszát krumplinyomón áttörjük vagy nagyobb lyukú reszelőn lereszeljük.
9. Tejszínhabbal tálaljuk.)

Most térjünk vissza a süteményhez:

Elkészítjük a piskótát, de ezt most nem részletezzük.

A krémhez 5 dl tejet egy kanál cukorral felforralunk, hozzákeverjük a liszttel, 3 kanál cukorral és 2 dl hideg tejjel kikevert tojásokat, s folyamatos keverés mellett készre főzzük. Hozzáadjuk a vaniliás cukrot. A tűzről levéve időnkénti keverés mellett hidegre hűtjük. A puha, szobahőmérsékletű vajat 100 g porcukorral habosra keverjük, apránként hozzákeverjük a gesztenyemasszát, s ezt fokozatosan eldolgozzuk a kihűlt főtt krémmel.

A krémet a kihűlt piskótára kenjük, vagy megtöltjük a kettévágott piskótát, vagy egyéb tetszés szerinti formában egyesítjük a két anyagot. A lényeg, hogy a tetejére felvert finom édes tejszínhab kerüljön.

Néhány órára érdemes hűtőbe tenni.

Szerintem felesleges jó étvágyat kívánni, mert nincs földi halandó, akinek ne csiklandozná az ínyét ez a sütemény.


A fent leírt recept egy javított változata a múlt héten elkészített, majd elfogyasztása után a család által egekig dicsért tortának, ami így nézett ki:













Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...